Sprawdzone sposoby na rozwijanie męskiej jakości

Wyobraź sobie Mężczyznę, który nieustannie żyje w zgodzie ze swoją wewnętrzną prawdą. Bez lęku i zwątpienia, zdecydowanie dąży wybraną przez siebie drogą. Ma on zdolność do współodczuwania, jest wrażliwy i świadomy tego, co się wokół dzieje. Jest duchowo żywy, spontaniczny, a zarazem pewny siebie i ukierunkowany. Taki mężczyzna jest często inspiracją dla innych mężczyzn, i obiektem westchnień dla kobiet. Jak możesz rozwijać takie jakości w sobie?

Miałem dwa lata. Był obok mnie ojciec, któremu jako dziecko ufałem bezgranicznie. Bawiłem się i zacząłem biec. Niespodziewanie, mój ociec z podniesionym głosem krzyknął do mnie „Stój!” i szybko mocno złapał za ramię. Zabolało mnie to. Przestraszyłem się. Miałem łzy w oczach. Czułem u mojego ojca złość, strach, lęk.

Przestraszyłem się go, nie wiedząc jeszcze, że ten moment zaważy na całe moje życie. W strachu mój ojciec odłączył się wtedy ode mnie emocjonalnie, a ja podświadomie zacząłem się go bać. W moim życiu matka i inne kobiety zaczęły mieć większe znaczenie, to one rzeczywiście przejęły wychowywanie mnie, a ojciec stał się dla mnie nieobecny.

Podobne scenariusze słyszę z każdej strony. Naszych ojców albo nie było, albo byli zajęci swoją pracą i utrzymaniem domu, często nie angażując się fizycznie i emocjonalnie w nasze wychowanie. Pochłonięci pracą, wracali do domu, oglądali telewizje lub zajmowali się swoimi innymi rzeczami.

W dzisiejszych czasach bardzo szybko dzieci oddawane są do żłobka, przedszkola, szkół, niań. Chodzą na dodatkowe zajęcia, siedzą odłączeni od nas w telefonach lub innych zajęciach. Nie ma czasu i miejsca na autentyczny kontakt. W jaki sposób mężczyzna może poznać, czym jest męskość, jeśli nie doświadczył prawdziwego jakościowego kontaktu ze swoim ojcem lub innymi mężczyznami?

Jak matka wpływa na obraz męskości?

Jeśli w dzieciństwie byłeś bardziej wychowywany i połączony emocjonalnie z matką, nauczyłeś się, czym jest męskość z perspektywy kobiet. Wszystko co Wasza matka i opiekunki mówiły na temat ojca, staje się Waszą wewnętrzną definicją męskości. Jeśli Twoja matka nie była zadowolona z jej związku z Twoim ojcem, wtedy wszystko, co o nim mówiła, odbierałeś na podświadomym poziomie o sobie samym. Dlatego też mogłeś nie chcieć być taki jak on, lub na odwrót, chciałeś móc doścignąć jego niedostępnego wzoru, po to, aby Ciebie zauważył.

Przypomnijcie więc sobie wszystko co Wasza matka mówiła o mężczyznach. Czy widziała w nich słabość, czy siłę? Czy ich krytykowała, czy dawała uznanie? Czy była zainspirowana, czy bardziej wkurzona tym, co oni robią?

Jeśli Twój ojciec nie był połączony z Tobą emocjonalnie, najprawdopodobniej również możesz mieć trudności z autorytetami. Możesz bezgranicznie im wierzyć, oddając się pracy i podążając za tym, co inni mówią. Pokazują to jasno wszystkie statystyki. Jesteśmy świetni w pracy od-do, rzadko otwarcie kwestionując to co robimy, potrafimy wiele lat pracować w tej samej pracy, podążając za tym co przełożeni mówią. Oglądamy telewizję, czytamy, co media piszą. Wszystko to prowadzi do tego, że nie mamy swojego zdania, nie żyjemy według naszej prawdy. Naszą prawdą jest zbitka tego co mówią inni i tego co czytamy w różnych źródłach opiniotwórczych lub dowiadujemy się od osób z którymi mamy kontakt.

Możemy również nieustannie wszystko kwestionować. Możemy nie móc podążać za jakimkolwiek autorytetem, osobą. Ufamy tylko sobie lub doświadczamy braku pewności siebie. Wszystko to jest wynikiem braku jakościowego połączenia z tym co męskie w nas i osób wokół nas.

Jeśli w dzieciństwie w pewnym wieku odszedłeś spod opieki matki, wtedy Twój obraz męskości może wyglądać znacznie inaczej. W przeszłości chłopcy przechodzili przez rytuały odejścia spod opieki matki i przejścia do świata męskiego, gdzie jest obecny ojciec. Chłopcy stawali się mężczyznami, byli wystawiani na próbę i od tego momentu przebywali tylko i wyłącznie w przestrzeni męskiej. Mogli oni poznać, czym jest męskość na zupełnie innym poziomie, ponieważ tylko mężczyzna w swojej męskiej esencji jest w stanie pokazać chłopcu, czym jest męskość. 

Jeśli w Twoim dzieciństwie brakowało obecności mężczyzn, może brakować Ci wielu jakości niezbędnych do dorosłego życia mężczyzny. Dlatego też w tym momencie opiszę sposób, w jaki męska jakość może rozwijać się w każdym z Was.

Po pierwsze: Mężczyzna rozwija się przez wyzwanie

W plemiennych rytuałach chłopiec wystawiany jest na próbę, którą sam przechodząc staje się mężczyzną. Jest to rytuał przejścia, który ma ogromne dla niego znaczenie. Chłopiec musi dokonać tego samemu, bez wsparcia swojej matki.

Im mocniejsze przeżycie, tym mężczyzna ma większą szansę na skontaktowanie się ze swoją gwałtownością, agresywnością, dzikością, instynktem przetrwania. W tym miejscu drzemie w nim ogromna siła, która aktywowana jest w momencie, gdy musi się obronić lub upolować zwierzynę. Bez tego mogą zginąć jego bliscy i on sam.

Rytuał przejścia ma ogromne znaczenie dla rozwoju męskości. Jest tak dlatego, ponieważ mężczyzna rozwija się poprzez wyzwanie. Rozwój męskiej jakości następuje wtedy, gdy przekracza on swoje granice, aktualne zdolności i lęki.

W jaki sposób wystawiasz się na próbę? Czy czekasz, aż Twój związek czy praca będą się walić, Twoje zdrowie będzie dawało Ci się we znaki, Twój stan konta będzie zbliżał się do granicy, lub… czy sam stawiasz przed sobą wyzwania w każdym aspekcie swojego życia, stymulując świadomie swój rozwój?

Po drugie: Świadomość bycia na granicy strefy komfortu

Mężczyzna, który ma przed sobą wyzwania, które uważa, że nie jest w stanie osiągnąć, zamyka się, ucieka lub zaczyna walczyć. Włącza mu się jego pierwotny gadzi mechanizm ucieczki lub walki, podczas której całość energii przekierowywana jest na przetrwanie. Odłączany jest od emocji i racjonalnego myślenia. Nie czuje bólu, nie analizuje, tylko jak najszybciej reaguje.

W takich warunkach, mężczyzna nie może rozwijać optymalnie swojej jakości. Optymalny rozwój następuje, gdy jest on świadomy tego, co się dzieje. Na granicy swojego lęku i dyskomfortu obserwuje. Jest czujny, oddycha i pomieszcza to, co się dzieje. Jest w stanie zatrzymać się, obserwować i działać, na granicy swojej wytrzymałości.

Esencję tą doświadczamy podczas męskich warsztatów. Łączymy się i wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń. Czujemy wsparcie mężczyzn którzy są obok nas. Nie liczy się to, co każdy z nas robi w życiu, ile zarabia, co posiada. Liczy się tylko otwartość naszych męskich serc.

Jesteśmy razem po to abyśmy mogli się wspólnie rozwijać i wystawiać na próbę. Drugi mężczyzna może jasno zobaczyć, kiedy uciekasz a kiedy się konfrontujesz w pełni z tym co jest w Tobie. W takiej zaufanej atmosferze, nieustannie wystawiamy się na granicę dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Jedyne ograniczenia i lęki, które się w nas pojawiają, są tymi zakorzenionymi w nas samych.

Taką przestrzeń możemy również tworzyć w naszym życiu, otaczając się mężczyznami, którym ufamy i którzy wystawiają nas na próbę. Możemy usłyszeć od nich, lub zadać sobie pytanie: „Gdzie jest teraz moja granica lęku i wytrzymałości?”.

Po trzecie: połączenie się z ojcem i rozłączenie z matką

Jakości które szukasz są w świecie mężczyzn. Jakościowy mężczyzna jest niezależny. Kroczy on swoją drogą. Komfort i ciepło nie są tym, co już go ekscytuje. Chce być wystawiany na próbę – to go ożywia.

Rozłączenie się z matką to spotkanie się ze śmiercią. To co kobiece związane jest z życiem, a to co męskie ze śmiercią. Jeśli jesteś wciąż dużym chłopcem, który kocha komfort i to jest Twój priorytet, najprawdopodobniej wciąż wewnątrz bliżej Ci do świata kobiet.

Matki wielokrotnie kastrują mężczyzn, mówiąc im, że:

  • „nie jesteś taki jak twój ojciec, jesteś inny”
  • „ty jesteś wrażliwy, rozumiesz to wszystko”
  • „jesteś wyjątkowy, jesteś dzieckiem szczęścia”

Robią to często nieświadomie. Robert Bly w książce „Żelazny Jan” pisze, że moment w którym mężczyzna przychodzi do swojego ojca i mówi mu, że nie wierzy we wszystkie krytyki, które mówiła o nim matka, jest dla ojca momentem przełomowym. Jest to moment, w którym mężczyzna rozumie i „bierze na klatę” wszystko co dobre i złe u ojca. Jest to moment połączenia z aspektem męskim, takim jaki on jest.

Moment, gdy odchodzisz od matki i łączysz się z ojcem to moment, w którym uświadamiasz sobie wszystkie pozytywne i negatywne jego aspekty. Zaczynasz rozumieć i akceptować to, jaki on był. Od teraz przebywasz w świecie mężczyzn. Może być on brutalny, ale jeśli masz otwarte serce i jakości wyżej przedstawione, poradzisz sobie, ostatecznie stając się jakościowym mężczyzną. Siłą, która zapewnia bezpieczeństwo i przestrzeń do rozwoju. Jakością, która inspiruje, budzi respekt, szacunek i otwiera ludzkie serca.

Po czwarte: Rozluźnienie, zrzucenie warstw i poczucie wewnętrznego celu

„Dwa najważniejsze dni w życiu człowieka to ten, w którym się rodzi i ten, w którym odkrywa – po co.” – Mark Twain

Mężczyzna, który nie jest świadom swojej prawdy i wewnętrznego celu, dryfuje w życiu spełniając oczekiwania swoich rodziców lub innych osób. Nie wie, po co tutaj jest i dokąd dąży. Nie może połączyć się z własną siłą, która wynika z połączenia z jego darami, talentami i zrozumienia swego powołania..

Większość wielkich nauczycieli duchowości, tacy jak Jezus czy Budda, mieli w swoim życiu okres odosobnienia, podczas którego przebywając często w ascetycznych warunkach, doświadczali „ducha świętego”, „Boga”, „połączenia ze wszystkim”, „wewnętrznej prawdy”. Mężczyzna potrzebuje wyrobić w sobie wrażliwość i uważność na to, co jest wewnątrz niego. Jest to niezbędne, aby nie dryfował zagubiony podczas wydarzeń, które sam tworzy i do których tylko się przystosowuje, zamiast podążać własną drogą.

Wrażliwy mężczyzna to ten który czuje. Jest on połączony ze wszystkim, co dzieje się w nim, pomieszcza to w sobie i z przestrzeni otwartego serca odpowiada na wszystko, co dzieje się w jego życiu. Taki mężczyzna jest integralny. Odczuwa również strach i lęk, ale nie żyje nim. Nie musi mieć również zawsze racji, może przyznać się do błędu. Może również odnieść porażkę, która jest dla niego cenną nauką. Zainspirowany nią chce wstać, wyciągnąć wnioski i dalej dążyć do swojego celu.

Okres odosobnienia, poszukiwania własnej prawdy, często związany jest z uczuciem niepewności, braku klarowności i jasności. Jedną z możliwych miar jakości męskości jest to, jak bardzo mężczyzna może otworzyć swoje serce i rozluźnić się, będąc w poczuciu dyskomfortu. Jakościowy mężczyzna potrzebuje umieć rozluźnić się, gdy poszukuje swojej prawdy i zaniechać robienia tego, czego nie czuje w pełni całym sobą. Okres, w którym nie wiadomo, co się dzieje, jest naturalnym w jego rozwoju i pozwala na zrzucanie kolejnych narzuconych przez społeczeństwo i dorastanie warstw.

Co możesz zrobić?

Poniżej wymieniam rzeczy, które pomogły mi na mojej drodze. To co możesz najpierw zrobić, to zatrzymaj się. Zobacz, na czym Ci naprawdę zależy, co potrzebujesz. I następnie działaj. Aby wejść w esencję swojej męskości, pomocne są:

  1. Wszelkie kontakty z mężczyznami, z którymi czujecie się nawzajem, przed którymi możesz się otworzyć, nie chować emocji i trudności. Którzy w momencie gdy Ty zaczynasz grać, nie mówić prawdy, chować się, wystawią Cię na próbę. Mogą oni również znacznie łatwiej zobaczyć, czy to, co mówisz, jest z przestrzeni serca, czy raczej ze stworzonych przez Ciebie pozorów. Każdy autentyczny kontakt z mężczyznami jest pomocny.
  2. Warsztaty i męskie kręgi, podczas których prowadzący stworzy bezpieczną przestrzeń i możliwość wchodzenia w swoje tematy. Zazwyczaj podczas takich wydarzeń jesteśmy w stanie zrobić duży krok milowy, korzystając ze wsparcia mężczyzn i jakości prowadzącego. W Polsce istnieje wiele osób, które oferują taką możliwość. Na bazie uczestnictwa w nich i własnego doświadczenia i poszukiwań, stworzyłem również warsztat Quality Man, podczas którego możesz doświadczyć jakości przedstawionych w tym artykule.
  3. Odosobnienia. Czas, w którym jesteś odłączony od świata, możesz być sam ze sobą i swoimi myślami. Bez alkoholu i innych zmieniaczy świadomości. Świetnie spisują się samotne wyjazdy, pobyty w ośrodkach medytacyjnych (np. Vipassana), leśne odosobnienia (np. Vision quest), czy po prostu stworzenie jakiejkolwiek intencjonalnej przestrzeni i czasu w odłączeniu.
  4. Relacja oparta na wzrastaniu. Twój związek może być niesamowitą trampoliną dla rozwoju. Z Ewą dzielimy się tym, jak to praktykujemy w naszym życiu. Twoja kobieta w każdym momencie jest sensorem, który pokazuje, czy jesteś w swojej jakości czy nie. Jeśli otwiera się ona przed Tobą, ufa Ci, zapewnia bezpieczeństwo, wtedy najprawdopodobniej czuje ona Twoją jakość. Jeśli tak nie jest, jeśli reaguje ona na Twoje poczynania emocjonalnie, oznacza to, że istnieje przestrzeń, w której nie ufa ona Twojej męskości. Podczas wydarzeń które oferujemy, na podstawie naszych doświadczeń, możesz dowiedzieć się więcej na temat tej dynamiki. Pomocne mogą być również artykuły na tej stronie, jak i inne inspiracje, które przedstawiamy tutaj.
  5. Rodzicielstwo. Twoje dziecko świetnie obnaża wszystkie Twoje słabości. Nie możesz mieć jakościowej relacji ze swoim potomstwem, jeśli nie jesteś w swojej esencji męskości. Dziecko wystawia Cię na nieustanną próbę, dzień i noc. Daje to świetne możliwości do konfrontowania się ze sobą, ponieważ z jednej strony na głębokim poziomie czujesz miłość do dziecka, a z drugiej, aby to potrafić okazywać musisz konfrontować się ze wszystkim, co ono pokazuje Ci o Tobie.
  6. Rozluźnienie i cel z przestrzeni serca. Musisz realizować swoje cele w 100%, w pełni oddając się nim, lub porzucając wyznaczoną drogę życia i podjąć decyzję o robieniu czegoś innego. Nie podążać „za pierwszą lepszą rzeczą”, ale być zdolnym do życia w niepewności, oczekiwaniu, odosobnieniu po to, aby znaleźć w sobie następny cel. Gdy tak się stanie, gdy poczujesz ten cel całym sobą, bądź gotowy do konkretnego działania.

W dzisiejszych czasach obserwujemy mężczyzn, którzy nieustannie podążają za swoimi celami. Chcą więcej i więcej, pną się na szczeblach kariery lub dążą do coraz większych zarobków. Nie czują oni siebie i wszystkiego co jest wokół nich.

Uzdrowiona męskość może zaoferować światu niesamowite jakości. W przestrzeni takich mężczyzn, kobiety mogą się rozluźnić i rozkwitać. Nasze dzieci mogą wierzyć w siebie, wiedzieć, jak rozwijać swoje talenty, łączyć się z własną prawdą i osiągać to, co czują w sobie. Jakościowy mężczyzna to naturalny lider, który przewodzi, jest słuchany i szanowany.

Jeśli jednak nasza męskość nie jest uzdrowiona, zdławimy to wszystko w bliskich wokół nas kontrolą i dominacją lub brakiem pewności siebie. Dlatego też tak ważne jest, aby każdy odpowiedział sobie na pytanie – jaką drogą chcę podążać?

Z przestrzeni serca, Mariusz.

Zapraszamy na warsztaty, podczas których możemy rozwijać zarówno kobiece jak i męskie jakości:

Związki tętniące życiem – warsztat walentynkowy, 11.02-14.02
Związki tętniące życiem – warsztat walentynkowy, 11.02-14.02

Jeśli jesteście świadomi, że związek to długa i czasem wyboista droga, podczas której doświadczamy zarówno kryzysów, zwątpień jak i radości i rozkwitu,

Czytaj więcej

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *